PODCAST NASIL KAYDEDİLİR?

 Sizde Podcast tüketiyorum neden üretmiyorum diyorsanız yapmanız gerekenler aslında çok basit.  

Eğer Podcast'e yeni başlıyorsanız bunun için çok ciddi yatırımlar yapmanıza gerek yok. Yaptığınız her yatırım beklentinizi artıracak ve daha sonrasında beklediğinizi bulamazsanız motivasyonunuzu düşürecektir. BUNU KENDİNİZE YAPMAYIN.

Başlangıç seviyesinde bir Podcaster iseniz Anchor'a göz atın derim. (Spotify içeriklerinin %20'sinden fazlasının müzik dışı içerikler

olacağından yola çıkarak zaten Anchor'u 2018 de satın almıştı.) Telefonunuza Anchor'u indirerek kulaklığınızla bile Podcast lerinizi kaydedebilirsiniz.

Anchor'un birkaç özelliğinden bahsedelim;

  •        Anchor da yaptığınız kayıtları istediğiniz gibi düzenleyebilir. Ses efektleri ve müzikler ekleyebilirsiniz ve bunların tamamı ücretsizdir. Yani Anchor'a üyelik için hiç bir ücret ödemek zorunda değilsiniz.

  • Anchor'a yüklediğiniz bir bölümü otomatik olarak Apple Podcast,Spotify,Google Podcasts gibi platformlara yaygın,popüler platformlara otomatik olarak dağıtıyor. Siz bunların tek tek RSS kodlarını girmekle uğraşmıyorsunuz.

  • Eğer konuk alacak bir programa sahipseniz Anchor üzerinden bunu da sağlayabiliyorsunuz. Sadece konuğunuzun telefonuna Anchor uygulmasını indirmesi gerekmektedir.

Peki daha sonra? Yani Podcast kaydetmeye başladık az çok bir kitleniz oldu ve bir sonra ki aşama ne mi olacak?  Podcastlerinizde ses patlamaları,arkadan gelen ufak tefek sesler,cızırtılar olduğunu farkettiniz.

O zaman bir sonra ki aşamaya geçebilirsiniz. 

Yarı Profosyonel olmak!

Kullandığınız mikrofondan,ses programına bütçenizi ne kadar ayırdığınıza bağlı olarak bu rakamlar değişkenlik gösterebilir. Burada hangi ekipmanları alacağınızı bunlar için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini konuşmayacağız. Neler yapabileceğinizi ya da nasıl bir yol izleyeceğiniz üzerinden sadece öneri de bulunacağız.

MİKROFONLAR,SES KAYIT CİHAZLARI,POP FİLTERLAR

   

 

 

Ekipman kurarken çok ucuz olmayan ama ses kalitesini de düzeltecek, optimum düzeyde ekipman olmasına dikkat edelim.

Mikrofonlar;

Podcast kayıtlarında en sık kullanılan mikrofon tipi USB ve XLR mikrofonlardır. USB mikrofonlar bilgisayar direkt bağladığı için ekstra bir ara yüze ihtiyacı yoktur. Kullanılma kolaylığı ve taşınabilirliğinden dolayı USB mikrofonlar XLR mikrofonlara göre daha çok tercih edilir. 

USB Mikrofonları bilgisayara taktığınız da direkt olarak kayda başlayabilirsiniz. Ekstra bir ekipmana ihtiyacınız yoktur. Bunun yanında dezavantajları da mevcuttur;

  • USB Mikrofonların çalışma prensibi analog sesleri dijitale çevirmek üzerine olduğu için seste mutlaka bir kayıp olmaktadır. Buradaki sesinin kaybını en aza indirmek için ortamın gürültüsünü kontrol altına almanız ve sonrasın da ses düzenleme programıyla düzenlemeniz bir miktar toparlamaktadır.

 Pop Filter;

Podcast kayıtları sırasında p,ç,t,k gibi harflerden kaynaklı olarak seslerin patlamasını aza indirmek  amacıyla kullanılan bir ekipmandır. Piyasa da iki çeşit Pop Filter vardır;Metal ve Kumaş.

  • Metal Pop Filter;Yüksek seste alınan kayıtlar için size daha fazla avantaj sağlayacaktır.

  • Kumaş Pop Filter;Nefes seslerini ve hışırtıyı önleme de daha başarılıdır.

Ses Kayıt Yazılımı;

 Ücretli ve ücretsiz bir çok ses kayıt programı bulabilirsiniz. Yeni başlayan ya da yarı-profsyonel olarak bu işi yapıyorsanız

1.Audacity

2.Garageband kullanbilirsiniz. 

Kayıt yazılım programlarına ayıracak bir bütçeniz var ise "Adobe Audition" kullanbilirsiniz.