Ara
  • Öykü Müftügil

7 Madde; Podcast Kitlesi Oluşturma

Güncelleme tarihi: 20 Mar 2021

Bir kitleyi büyütmenin en iyi yolu harika içerik oluşturmak olduğu doğrudur fakat içeriklerinizin dağıtımını sosyal medyadan, e-mail pazarlamayla ya da kullandığınız başka kanallar aracılığı ile iyi pazarlayamazsanız Podcast inizin gerçek potansiyelini kimseye gösteremeyeceksiniz.

Bu konuları iyice anlamak hedeflerinizi belirlemek,beklentinizi yönetmek, odak noktanızın neresi olduğuna karar vermek ve buraya doğru yol almak için çok çaba ve emek göstermeniz gerekecektir.


Öncelik;Hedef Kitlenizi Oluşturmak


İlk ve en önemlisi kime ulaşmak istediğinizi bilmekle başlar. Yani ; sizin içeriklerinizi dinleyecek,izleyecek kim olabilir öncelikle bunu iyi bilmeniz-belirlemeniz gerekmektedir.

Yanlış belirlenmiş bir hedef kitle harika olan içeriklerinizin elinizde patlamasıyla sonuçlanır ki bir de üzerine Podcast lerinizin pazarlanması,tanıtılması için para harcamışsanız sonuç daha büyük bir hüsranla sonuçlanabilir.

Hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekiyor. Neleri severler?, Ne tür içerikleri tüketmekten hoşlanırlar, arkadaşlarıyla sohbet ederken nelerden bahsederler,nasıl tatil yapmayı severler,hangi sosyal mecralar da aktifler böyle liste uzar gider.

Hedef kitleyi belirlemek neden önemlidir biliyor musun?

Harika içerikler yazıyorsun,şahane işler çıkartıyorsun,buna emek,zaman ve para harcıyorsun. Bunu gösterdiğin,pazarladığın kişiler yanlışsa yani yanlış yerde duruyorsan bir podcast inin istatistikleri yüksek sonra ki hafta bu düşmüşse her şeyin çöpe attığını düşünüyorsun. Tıklanmak kolay ama tıklandıktan sonra o kişiyi elinde tutmayı başarmak en zoru. Bunu iyi yapabilmek için işte hedef kitleni iyi tanıman ve iyi belirlemen gerekiyor.

Peki Etkileşim

Sadece yirmi kişilik bir kitleye sahip olsanız bile,bu çok daha büyük bir kitleye ulaşmanıza sebep olacaktır. Kişisel eylem planı oluşturun kendinize şunu yapın bunu yapın demekle olacak bir şey değil bu içeriklerinizin bir formatı ve üslubu her içerik yöneticisi aynı taktikleri kullanması doğru olmaz elbette.

Twitter üzerinden arkadaşlarınıza önerin,beni paylaşın vs durumları elbette tutacağı size bir kitle kazandıracağı durumlar tabiî ki olabilir ama kendi eylem planınızı oluşturmak kitlenizin başka kitlelere ulaşmasını sağlamak yine sizin elinizde sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla bunu sağlayıp içeriklerinizin organik dağıtımını yine siz yapacaksınız. Sosyal medya üzerinden etkileşimi artırmak için yürütülen bir çok strateji vardır. Bunları araştırmak kendin için en doğru olanı bulmaya çalış. Başkaları neler yapıyor? Sen neler yapabilirsin?
Eğer Bir Web Siteniz Varsa

Bir web sitesi üzerinden Podcast yayını yapıyorsanız yine şanslı sayılırsınız çünkü Web site optimizasyonu ile Podcast yayınlarınıza trafik sağlayabilirsiniz.

  • İnsanların sizin Podcast yayınlarınızı dinlemesi için bir Hakkında sayfası oluşturabilirsiniz.

  • Ziyaretçilerinizin sizinle iletişim kurabilmesi için bir iletişim sayfası oluşturabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınız,e-mail adresinizi buraya ekleyebilirsiniz.

  • Podcast web sitenize bir Blog sayfası ekleyebilir. Podcast çekme maceralarınızı buradan anlatabilir,kullandığınız ya da beğendiğiniz ekipmanlar hakkında blog yazıları yazabilirsiniz.

  • Alan adınız açıklayıcı ve akılda kalıcı sizinle ilişkilendirilebilecek bir başlık olmasına dikkat edin.

  • Günümüzde en çok akıllı telefonlarla iletişim sağlandığı için web sitenizin mobil kullanıma uygun olmasına ekstra olarak dikkat edin.


Bölüm Başlıkları

Bölüm başlıklarının dinlenme üzerinden etkisi vardır. Başlıkları oluştururken “Bölüm 1” “Bölüm 2” gibi başlıklar kullanmamaya dikkat edin. Başlık merak uyandırıcı,tıklanmayı artırıcı ama içerikle alakasız başlıklar olmamalıdır. Başlıkları oluştururken dinleyiciler tıkladığında kandırılmış hissi uyandırmayacak başlıklar seçin. İçerikte vaat ettiğinizi en etkili cümlelerle başlığa aktarın…Podcast’inizin Reklamını Yapın

Eğer bir bütçeniz varsa Podcast leriniz için sosyal medyadan tanıtım,sponsorlu yapabilirsiniz. Bu sizin bilinirliğinizi ve dinleyici kitlenizi artıracaktır.İş Birliği

Podcast yayınlarınız için başka Podcast yayıncıları ile işbirliğiyle ortak bir yayın yapabilirsiniz. Benzer hedef kitlelere sahip biriyle ortak yayınlar yapabilirsiniz.