Ara
  • Öykü Müftügil

Bir Podcast Yayınını Farklı Kılan Nedir?

Bu yazıda size podcastinizi %100 başarılı yapacak denklemler vermek isterdik ama bunu yapmamız maalesef ki pek mümkün değil. Size sadece tecrübelerden ve örnek durumlardan yola çıkarak bazı görüşleri aktarmaya çalışacağız.


İçerik

Sadece podcast ekosisteminde değil, her platformda sıkça karşımıza çıkan bir konudur içerik. Yeni medya araçlarının bir çoğunda, sosyal medya da bir çok içerik üreticisi zaten var. Onları izleyerek, okuyarak ya da dinleyerek bu kavramın neler ifade ettiğiniz biliyoruz aslında ama burada ulaşmak istediğimiz içerik kavramının tanımı ya da nasıl kullanacağı değil. Son dönemlerde bu ekosistemin bu kadar kalabalık olması ve bir içerik üreticisi olarak neler yapmamız gerektiği üzerine.

İçerik üretici olarak, farklılaşma öncelik, bu farklılaşmayı ama bir kalite içinde yapmak. Kitleniz içerik kalitesine göre yani, O yüzden ilk iki materyal; Farklılaşma ve kalite.

Üçüncüsü, değer katma, kullanıcılar senin içeriklerini takip ederek neye ulaşacaklar, ne elde edecekler bunları değerlendirmek ve analiz etmek.

Ve... son olarak,

Bunu ne kadar eğlenceli, akıcı, kullanışlı ve ilginç şekilde yapıyorsun. Bazen bir içerik üreticisi en yavan bir konuyu öyle bir anlatır ki, uzun zamandır önüne ısıtılıp ısıtılıp konulan içerikten daha fazlasını yakalarsın. Konu aynıdır evet ama zihinde farklı kilitleri açarsın. Bu yüzden içerikte iç planmalama yapmalısın…


Değer Önermesine Bağlı Kalmak

Podcast yayınızı oluştururken “değer önermesi” gibi tekniksel kalıpları kullanmadan da olsa bir beyin fırtınası ve konu üzerine ciddi bir sorgulamalar yapıp, yeni fikirler ve farkılalaşmlar üzerine fikir yürüttünüz.

Hedef kitleniz üzerinde, bir konumlandırma belirlendiniz ve bunu yaparsak bize bağlılıları olur, bizi dinlerlerler gibi maddeler sıraladınız.

İşte bunlar, sizin hedef kitleniz ve kazanmış olduğunuz dinleyicileriniz üzerinde fonksiyonel olarak, duygusal ve kişisel faydanının özetlendiği yerdir. Yani sizin için bel kemiği diyelim.

Bu ifadeleri kullanmadan da olsa, yarattığınız ya da yaratmaya yeni başladığınız markada tutarlı olun. Net olun ve çizginizin dışına çıkmayın. Çünkü sahip olduğunuz- olacağınız konum için etrafınızda şekillenen bir dinleyinci kitleniz olacak. Eğer bu çizgiden şaşar ya da çıkarsanız dinleyicilerinizi kaybedebilirsiniz.

Sizi kaliteye götürecek olan değer önermenize bağlı kalmak olacaktır.


Sunuculuk

Tüm sahip olduklarını iyi bir şekilde aktarmak, yayını idare edebilmek ya da bir partnerin varsa onunla uyum içinde çalışabiliyor olmakta yayınızı farklı kılacak faktörlerden biri. Muhteşem içeriklere, konuklara ve konumlandırmaya sahip olmak bunu iyi bir şekilde aktarılmasıyla hayat bulur. Düz bir metin okuyor gibi yayın yapmak ya da alınan konukla etkili iletişim kuramamak veya partnerinle uyum içinde de çalışamamak, ilgi çekici başlıkları sonunda sıkıcı ve anlaşılma hale getirmeye ön ayak olur. Bunun için formatınız neyse onun üzerine pratik, çalışma gerektiğini unutmayın.