Ara
  • Öykü Müftügil

Bir Podcaster'ın Instagram Kullanım Rehberi


İnstagram, birçok içerik üreticisi ve marka tarafından tanıtım yapmak için kullanılan en etkili sosyal medya kanalıdır.

Fakat bu iş nasıl iyi yapılır ya da gerçekten bir podcast yayıncısı için gerekli mi? Bu yazımızda onu konuşacağız.


İnstagram'ın podcast yayınları arasında popüler olması yadsınmaz bir gerçek. Sadece Türkiye de ki yayıncılara değil globalde de, podcast yayıncıları en etkili etkileşim aracı olarak İnstagram'ı görüyorlar.

Fakat İnstagram'ı kullanarak sadece tanıtımı yapıyoruz yoksa, yayınlar için bir etkileşimi arıyoruz bu anlamda kafalar biraz karışık.

O yüzden yayıncılar ya da yayıncılığa yeni başlayacak olanlar için etkili bir rehber kullanımını sunmak istedik.


İnstagram'da kimler var...


Instagramın globalde 1 milyardan fazla kullanıcı sayısı olmakla birlikte Facebook'a oranla 58 kat daha fazla etkileşim almaktadır.

Birçok demografik metriği barındıran Instagram'ın sonuç olarak bize söylediği, eğer bir podcastersan instagram senin yayınlarının tanınması için harika bir platform ama ne yapman ne gerektiğini biliyorsan.


İnstagram'da Rekabet...


İnstagramda dakika da binlerce içerik paylaşılıyor olması zaten rekabetin ne kadar acımasız olduğunu açıklıyor bir de üzerine sürekli olarak kaliteli içerik üreticilerinin öne çıkması için değişen algoritmayı koyduğumuzda iş iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

İnstagramın kullanım alışkanlığının çivilenmiş düşüncesi, ne kadar takipçin varsa o kadar kaliteli bir profile sahipsindir düşüncesini, instagram daha hangi değişikliği açıklayacak bilemiyorum. Yani sen 100B takipçiye sahip hesapsın ve her paylaştığın görünüyor. Maalesef durum böyle değil.


Rekabeti ve değişen algoritmik sistemi işin içine aldıktan sonra peki ne yapabilirsin?

Nasıl bir strateji yürütebilirsin?


Öncelikle İnstagram senin için aranan kan mı?


Şimdiye kadar olan yerde instagramın herkesin aktif olduğu, etkileşimi yüksek olan bir platform olduğunu söyledik ama senin içerik türüne göre değişiklik gösterebilir yani, ürettiğin içeriğin kitlesi instagramı değil de twitterı aktif kullanıyor olabilir. Ya da daha başka platformları... O yüzden öncelikli olarak bundan emin ol.


İçerik Planlaması


İçerik planımızı yaparken, rakiplerinizi inceleyip neler yaptığına bakarak bir fikir edinmek içeriklerinizi oluşturmada size yardımcı olacak.

Kendinize şu soruyu sorun; İnsanlar sizi neden takip etsin? Yayınlarınızdan haberdar olmak için mi, yayınlarınızla ilgili başka içerikler paylaştığınız için mi ya da sizi ilgilendiren başka konularla ilgili içerik ürettiğiniz için mi. Bu sizin içeriklerinizin akışını belirleyecektir.

İçerik Formatı, İnstagram'da birçok içerik formatı mevcut, post içerikleri, igtv içerikleri ya da reels içerikleri paylaşabilirsiniz. Bu sadece bunlardan birini yapmanız gerektiğini söylemiyor size ama içlerinden birini ya da bir kaçını seçerek kendinize uygun bir içerik planlaması yapabilir, içeriklerinizi hangisine kolay devşiriyorsanız ona göre düzenleyebilirsiniz.

Ve...

Paylaşımların sıklığı, burada hafta 2 içerik paylaşın, günde 2 story attın, saatleri şunlar olsun demek size net verimli bir içerik takvimi sunmayacaktır. Bunu siz deneme-yanılma yöntemi ile bulacaksınız. Hedef kitlenizin ne zaman aktif olduğunu, ne kadar sıklıkla içerik görmek istediğini zamanla kavrayacaksınız. Şu kadarını söylemek doğru olacaktır sadece, fazla içerik boğar ama az içerikte sizi unutturur. İkinin ortasında bir ayar mutlaka var onu tutturmanızı tavsiye ederiz.


Podcast yayınlarını tanıtmanın en iyi yolu şu anda instagram görünüyor. Doğru bir stratejiyle sadece dinleyicileriniz etkileşimde kalmakla değil aynı zamanda dinleyiciniz olması muhtemel kitleniz sizi tanımış olacak. Sadece doğru stratejiyi bulmanız ve iyi yönetmeniz gerekiyor. Devamı gelecektir.


Kolay Gelsin!