Ara
  • Öykü Müftügil

Evde Kendi Stüdyonuzu Oluşturabilir Misiniz?

Güncelleme tarihi: 20 Mar 2021

Hemen hemen her Podcast içerik üreticisinin hayalidir aslında mükemmel bir Podcast kurulum stüdyosuna sahip olmak. Ses geçirmeyen duvarlar, geniş bir çalışma masası ve mükemmel bir kayıt ekipmanı. Kulağa ne kadar hoş geliyor :)

Ama, mükemmel olmasa da bir kayıt almanın yayına başlamınız için bir engel olmadığını hatırlatarak. Konumuza devam edebiliriz :)

İçeriğinizin ve devamlılığının aslında ekipmandan dolayısıyla ses kalitenizden daha önemli bunu biliyoruz ama Podcast yayınlarınız büyüdükçe, dinlenmeleriniz arttıkça biraz daha profesyonel bir çizgiye geçmek isteyebilirsiniz. Şartlarınız uygunsa eğer kendinize uygun bir ev stüdyosu hazırlayabilirsiniz. Sesin kalitesi sadece ekipman-mikrofon ile ilgili değildir. Ses yalıtımı yapmak mı yoksa sesi işleme mi? Ses yalıtımı yapmak evin istenen bir yerinden binadan ve dışarından gelen sesleri izole etmeniz anlamına gelir. Yani duvarlara yapıştırdığınız karo köpükler sesin yalıtımını sağlar sesi izole etmez. Yani dışarıdan gelen gürültülere bunun bir etkisi olmayacaktır :) Bir odaya ses yalıtımı yapmak, kayıt sırasında sesi iyileştirmemize yardımcı olur.

Peki ne yapabiliriz?

Akustik ve Yankı!

Sınıfının en iyisi olan bir mikrofon satın alsanız bile eğer kaydı bir mağara ya da kuyuda kaydederseniz sesiniz yine kulağa hoş gelmeyecektir. Sesin sürekli yankı yapıyor olması,amatörce görünmesine sebep olabilir ve bu da çok istenilen bir durum değil. Çıplak ve çok sert yüzeye sahip odalarda kayıt yaptığında ses langırt makinasının çarpma sesi gibi bir şekilde çıkabilir :) Ama yumuşak yüzeylerim ağırlıklı olduğu ortamlar bunun olmasını engeleyecektir. Banyo ve yatak odasından çıkan sesleri düşünün. Hangisi daha yumuşak çıkıyor? Eğer evinizde bir Podcast stüdyosu kurmanız mümkün değil ve var olan düzende bir köşe yaratmak istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken bu olsun :)
Geçici Bir Köşe Yaratmak !

Aile evinde yaşıyorsunuz belki bir ev arkadaşınız var ya da tek yaşasanız bile böyle bir stüdyo ortamı oluşturacak büyüklükte bir eve sahip değilsiniz. O zaman ne yapabilirsiniz? Devreye yaratıcılığınız giriyor. Yumuşak yüzeylerin olduğu bir odayı tercih etmenin sizin için iyi olacağını söylemiştik. Bundan yola çıkarak... Öncelikle var olan ortamda neler yapabilirsiniz ona bakın. En iyi sesi veren odayı tercih edin. Belki komik gelecek ama giysilerin asılı olduğu gömme bir dolap sesinizi en iyi şekilde kayıt edecektir. Bunu bile düşünebilirsiniz. Lokize olarak tedavi etmeyi deneyin. Nasıl mı? Kendinize yaratmış olduğunuz küçük bir köşede mikrofon askınızın üzerine yumuşak cisimler koyarak sesi tedavi edebilirsiniz. Evet biraz komik görüneceksiniz ama unutmayın ki ses üzerine çalışıyoruz. Bulduğunuz çözüm ne olursa olsun rahatlığınızı da atlamayın :)Mobil Stüdyo Yaratmak !

Evinizde biraz daha fazla alanınız varsa, yine ses faktörlerine dikkat ederek. Bir ev kayıt stüdyosu kurabilirsiniz. Küçük ses akustik panoları,akustik battaniyeleri ile evinizin bir köşesinde mikrofonunuz ile bir köşe yaratabilirsiniz. Ama tabii ki bunun içinde makul bir alana ihtiyacınız olacaktır.

Kalıcı Kurulum Yaratmak !

Boş bir odanız varsa evde o zaman rahatınıza ve bütçenize göre bir stüdyo yaratabilirsiniz. Duvarlarınızın ölçüsüne göre köpük karolar ile kendinize uygun bir ses akustikli oluşturabilirsiniz. Eğer odanızı baştan tasarlayacaksınız dikkat etmeniz gereken başka noktalarda var tabii ki,

  • Ortak duvarlardan ses geçirme durumu...

  • Odadaki pencere nereye bakıyor dışarıdan ses gelir mi?

  • Odanın içinde gürültü yapacak bir şeyler var mı?

Bunları da düşünerek kendini odanızı düzenleyebilirsiniz.