Ara
  • Öykü Müftügil

Podcast Yayınlarınız ve İçeriğiniz.

Güncelleme tarihi: 21 May 2021

Teknolojinin devlerinden biri olan Bill Gates'in bundan 20 yıl önce söylemiş olduğu bugünün dijitalleşmesi ile birlikte sloganlaşan "İçerik Kraldır" sözüne bir yerlerde denk gelmiş olabilirsiniz. Peki Bill Gates bu söz ile neyi anlatmak istedi?

1. İçerik Kral Ama Artık Birçok Kral Var.

Dijital medya ve sosyal medya kullanımının artması ile birlikte, tüketilen içerik sayısının artması içerik üreticilerine ivme kazandırdı. Artık birçok platformda kullanıcılar içerik üretiyor. O yüzden artık kullanıcılar içeriklerde "Özgünlük ve Kalite" aramakta.2. DİNLEYECİNE (KİTLENE) DEĞER VER.

Hobi olarak Podcast yayını yapıyor, haftalık gündemler hakkında ya da lifeStyle bir konu hakkında içerik üretiyor olabilirsin ama kendine önce şu soruyu sor. Neden senin Podcast yayınını dinleyiciler tercih etsin. Buna verdiğin cevap senin kitlene katacağın değeri gösterecek ve sana bir çerçeve oluşturacak. Yani sen mikrofon başında eğlenirken ya da içerik ürettiğin süreçte bir şeyler öğreniyorsan dinleyicine de yansıt bunu. Alsın o enerjiyi senden.

3. TUTARLILIK.

En önemlisi bu madde olabilir. İçeriklerini planlarken, konu başlıkları ve tartışma konularında tutarlı ol. Bir hafta magazin gündemi yaparken başka bir hafta atomun parçacıkları hakkında konuşman dinleyicinin kafasını karıştırabilir. Eğer bunu yapacaksan da formatına nüans ayarları yaparak içeriğini devşir. Bu seni hem geliştirici ve öğretici bir forma sokar ama çıktığın nokta ne olursa olsun, konuşma dilin, tarzın, konuların ve hatta konuk alıyorsan konuklarında bile odağın tutarlılık olsun.4. İSTİKRAR


Bölümlerini ne sıklıkla yayınlayacaksın, haftada bir, ay da bir? Bu yüzden öncelikle Kendine bir içerik takvimi oluştur. İçeriklerini ne sıklıkla yayınlayacağına ilk başta karar ver. Çünkü bir kitle oluşturduğunuz zaman, artık senden yayın gününde içerik bekleyenler olacak. Biz sevdiğimiz bir Youtuber'ın videolarını günü ve saati ile bekleyen, haftalık dizisinin takibini yapan, bir filmin vizyon tarihini kaçırmayan, Netflix'e yüklenen bir dizinin devam tarihini bile sorgulayan bir kuşağız. Bu sebeple içeriklerinde istikrarlı ol. Oluşturduğun takvimi takip etmemen dinleyici kitleni kaybetmene sebep olabilir. İçerik konusunda pasta artık çok büyük. Kendine güven, özgün ve kaliteli içerikler üretip emek verirsen ve bu adımları takip edersen karşılığını alacaksın.

Kolay gelsin !