Ara
  • Öykü M.

Podcast Ekipman(En Ucuz Ekipman Nasıl Oluşturulur?)

Güncelleme tarihi: 15 Eyl 2020

Bir Podcast kaydetmek aslında sanıldığı kadar zor ve maliyetli değil. Hiçbir masrafa girmeden bile kullandığınız akıllı telefonlar aracılığı ile bile podcastlerinizi çekebilirsiniz.

Ama bir podcast ekipmanım olsa fena olmaz hem de kaliteli bir yayın yaparım diyorsanız bu yazı da size yardımcı olmaya çalışacağız.


Podcast yayına başlamak için gerekli olan ekipmanlar;

  • Ses kayıt ve düzenleme programlarını kullanabileceğiniz bir bilgisayar.

  • Bir adet kulak üstü kulaklık

  • Pop filter

  • Yankıya sebep olmayacak bir alan :)

Ekipman oluşturmak için araştırma yaptıysanız eğer ürün satmak için oluşturulmuş blog yazılarına denk gelmiş olabilirsiniz. Bu blog yazısında biz sadece daha az paraya nasıl ekipman sahibi olabilirsiniz onlara bakacağız.


Ekipman Kurmak.

Belirli bir kitleye sahip bir Podcaster olduktan sonra ses kalitenizi artırmak için ekipman kurmak yeni ekipmanlar almak isteyebilirsiniz. Fakat yeni başlayan bir podcast yayıncısı iseniz eğer biraz yavaş adımlarla ilerlemenin faydası olacaktır sizin için. İlk aşamada enerjinizi kaliteli içerik oluşturmaya harcayıp düşük bütçeli birkaç ekipman ile içeriklerinizi oluşturursanız size geri dönüşü daha hızlı olacaktır. Aynı zamanda masrafınızı minimumda da tuttuğunuz için beklenti olarak motivasyon kaybı da yaşamayacaksınız.

Peki Neler Alabilirsiniz?


USB Mikrofonlar.


Podcastlerinizi bir mikrofon bile kullanmadan bilgisayarınızdan ya da akıllı telefonlarınızdan yapabilirsiniz ama SES KALİTESİ önemli demiştik. O yüzden bütçenize göre fiyat-performans ürünlerine bakarak kendinize uygun bir mikrofon edinebilirsiniz.


Pop-Filter

Stüdyolar da dikkat ederseniz mikrofon ve kayıt yapan kişi arasında daire şeklinde bir apart bulunuyor. İşte o tam olarak Pop Filter dır. Kayıt yaptığımız zaman mikrofona nispeten daha yakın dururuz ve bazı sesler bu sırada “Patlamalı ses” dediğimiz sesi ortaya çıkarabilir. Kullanabileceğimiz iki tip Pop Filter vardır.


  • Naylon örgülü Pop-Filter.Bu diğer pop filterlara göre nispeten daha ucuzdur.(90 TL-100 TL arası)

  • Tel örgülü Pop Filter-Bunlara mikrofonda kayıt alırken oluşabilecek ses patlamalarını uzaklaştıran özel bir açılı ağlara sahiplerdir.(200-300 TL)


Kulak Üstü Kulaklık

Kulaklık,kayıt alırken dışarıdan gelen sesleri engellememize,skype,zoom gibi kayır aldığımız bir platform üzerinde karşından gelen sesin bize kaliteli bir şekilde ulaşması ve aynı şekilde karşı tarafa gönderilmesi içinde yardımcı olur.


Ses Düzenleme Yazılımları

Ses düzenleme için genellikle Adobe Audition ya da Apple Pro Logic kullanılmaktadır. Fakat bunlar hem maliyetli hem de öğrenilmesi zaman alan programlardır. Tabiki bunlar bilinmesi ve kullanılması gereken programlardır fakat ilk aşamada amacımız düşük maliyetli bir paket oluşturmak olduğu için Audiocity ve Garageband gibi kullanılması kolay ve ücretsiz programlar tercih edilebilir.Podcast içerik üreticisi olmak için önünüzde ki engel eğer ekipman ise mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalıştık. Umarız faydası olmuştur:)