Ara
  • Öykü Müftügil

Podcast Hikaye Anlatıcılığı

Güncelleme tarihi: 21 May 2021

Bir hikaye anlatma yeteneğiniz var ve bu kategoride bir yayın oluşturmak istiyorsunuz.

O zaman dikkat etmeniz gerekn 5 maddeyi sıralıyoruz.


1)Kurgu

Hikaye anlatmak, hikaye oluşturmak bir olay örgüsüne dayanır. O yüzden içeriklerinizi önceden kurgulamış olmanız gerekiyor.
2)Post Prodüksyon

Hikaye anlatıcılığı yaptığınız yayına canlılık ve dinamik bir enerji katması açısından, ses efektleri ve müziklerle desteklemenizde fayda olacaktır.
3)Önemli olan İçerik

Ses efektleri ve müziklerle oluşturduğunuz içeriklerde dikkat etmeniz gereken bir nokta var. İçeriği geri plana atmamak. Arka fona koyduğunuz müzik ya da hikayenin belirli yerlerinde yükselecek olan ses efektleri hikaye ögenizin önüne geçmesin gereği kadar bu elementleri kullanmakta fayda olacaktır.
4)Pratik Yapmak

Hikaye anlatıcıları ile ilgili en güzel örnekleri TEDx konuşmacıları olduğuna inanıyorum. Zaman karşı az ve öz bir konuşmanın nasıl etkili bir şekilde yapıldığını gösteriyorlar bize.

Onları izleyerek ve pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Hem bu sayede mikrofon başına oturduğunuzda daha akıcı ve pratik bir şekilde yayınıza devam edersiniz.
5)Analiz

Belki de en önemlilerinden biri. Her ne kategoride içerik üretiyor olursanız olun analizleri mutlaka ama mutlaka takip edin. Kitleyi nerde kaybetmişsiniz, nerede kazanmışsınız. Bunun üzerinden geçin ve bir sonra ki içeriği ona göre hazırlayın. Bu içerikleriniz için bir dalga etkisi oluşturacaktır.