Ara
  • Öykü Müftügil

PODCASTLERİN NASIL İLGİ ÇEKİCİ HALE GELİR

Güncelleme tarihi: Nis 8

Yeni medyanın tüm araçlarında neredeyse tamamında artık kullanıcılar başlıklardan ya da videoların birkaç saniyesinden içeriğin ne olduğunu anlayıp ilgilerini çekerse içerikte kalıyorlar. Bu durum, Podcast bölümleriniz içinde geçerli. Artık dijital ve sosyal medyada da tüm tüketim alışkanlıkları bu eksende şekilleniyor. Bu yazıda Podcastlerinizi de kitlenizi nasıl tutacağınız konusunda size yardımcı olmaya çalışacağız.1.Görünüşe Önem Verin.

Podcastlerinizin başlıkları, açıklama yazıları ve küçük resminiz Podcastleriniz hakkında bilgi vermesine ve dikkat çekmesine önem verin. Hedef kitlenizi meraka sürükleyin ki, içeriklerinizde zaman geçirsinler ama bunu yaparken dikkat çeksin diye yanlış ya da kandırmacıya sürükleyecek materyaller kullanmayın. Bu sizi aşağıya çeken bir hata olur. Dürüst, açık ve yaratıcı olun.


2.Adınızla Merak Uyandırın.

Belki de en önemli noktalardan biri bu. Artık dijital dünya da uzmanlık alanınızı kartvizit gibi kullanmanın bir önemi kalmadı. Hatta sıkıcı bile görünebilen bu durum için biraz yaratıcı ve ilgi çekici isimler bulabilirsiniz. Bir hobiniz hakkında, uzmanlık alanınızda ya da mesleğiniz hakkında yayın yapıyorsunuz. Kimliğinizden sıyrılmadan kitleniz için merak uyandırıcı bir isim seçebilirsiniz. Yani yaratıcı ve özgün olun!


3.İntro

Podcast yayınlarınıza bir intro ya da hafif bir müzik kullanabilirsiniz. Eğer bir intro çalışması yapacaksınız, kısa 15-20 saniyelik yayınızı tanıtan bir intro hazırlayabilir ve canlı ya da rahatlatıcı müzikler kullanarak daha çekici hale de getirebilirsiniz. Ya da sadece kısa bir soundtrack de kapanışa ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken telifsiz müzikler kullanmanız, daha sonradan sıkıntılar ile uğraşmak zorunda kalmayın 😊


4. Resim Formatı

Podcastler için kapak resmi ve küçük resimler için dijital platformların belirlediği bazı formatlar vardır. Bu formatlara uyulmadığı taktirde, Spotify, Apple Podcast gibi barındırma platformları yükleme sırasında sıkıntı yaratıyorlar.

Önerilen Podcast Görsel Ölçü ve Özellikleri

• Kare resim

• JPEG ya da PNG biçimi

• En az 1400x1400 en fazla 3000x3000 pixel boyutu

• Resim çözünürlüğü 72 DPI


Bu formatlara uyduğunuz taktirde rahatlıkla bölümlerinizi yükleyebilirsiniz. Tasarım konusunda iyi değilseniz ya da bir fikriniz yoksa mevcut podcast yayınlarının kapak resimlerinden fikir sahibi olabilirsiniz. Tasarım yapmak için de Canva’dan yardım alıp kolaylıkla resimlerinizi oluşturabilirsiniz.


Kolay gelsin!