Ara
  • Öykü M.

PODCAST LERİNİZİ NEREDE KAYDEDİYORSUNUZ?

Güncelleme tarihi: 12 Eki 2020

Kaydedilen sesin kaliteli olması için ekipman bazen tek başına yeterli ya da tek çözüm olamayabilir. Kaliteli sesi elde etmek - kaliteli bir yayın ortaya çıkarmak için kayıt alınan ortamında buna göre düzenlemiş olması gerekebilir. Tercih edilen ortam sesinizin kalitesini düşürecek bir ortam ise eğer ekipmandan alınan kayıt istenilen kalite ve verimlilik bir yayın çıkartmaz.
Peki Ne Yapmalı?


İstenmeyen Seslere ve Ekolara Karşı Savaş !


Kayıt yaptığınız ortamdaki saat sesleri,buzdolabı sesi,sokak sesi vs. kayır aldığınız sırada ortaya çıkabilir ve bu da kaydınızın kalitesini düşürür. O yüzden kayıt yapacağınız ortamı tercih ederken bunlarla mümkün olduğunca baş edebileceğiniz ortamları tercih edin ve kayıt saatlerinizi de ona göre ayarlamaya özen gösterebilirsiniz.


İyi ve kaliteli bir ses yakalamak için sesin net ve temiz bir şekilde kaydedilmesi gerekir. Dinleyiciniz kulaklığı taktığında rahatsız olmayacağı kaliteyi yakalamanız gerekir. Bunun için tercih ettiğiniz ortamda nesne seçimine özen gösterin. Ortamda sert nesneler yerine yumuşak nesneler kullanmayı tercih edin. Eğer böyle bir imkanınız yoksa nesneleri yumuşatın. Çarşaf gererek,süngerle veya yastıkla kaplayarak bu tarz durumlara çözüm getirebilirsiniz.

Bu, eko sıkıntısı da yaşıyorsanız eğer o soruna da çözüm sunar. Eğer ki bir bütçeye sahipseniz ve bunu o şekilde çözmeyi düşünürseniz akustik köpüklerden alıp kayıt yaptığınız odayı ya da odanın içinde kullandığınız küçük bir alanı bunlarla kaplayıp ses kalitenizi artırabilirsiniz.