Ara
  • Öykü Müftügil

Podcast Yayıncılığını Neden Bırakıyoruz ?

Güncelleme tarihi: 20 Mar 2021

Şimdiye kadar Podcast yayınlarına başlamak ya da onları iyileştirmek üzerine konulara değindik. Bu sefer madalyonun diğer yüzüne değinelim mi? Bu sefer ki başlığımız;Podcast Yayınclığını Neden Bırakıyoruz?


Podcast yayına başladıktan sonra bir çok nedenden dolayı Podcast yayınlarını Podcasterlar bırakır. Ya zamanları yoktur, kaynaklar eksiklikleri vardır, işler yolunda gitmemiş ve istediği performansı alamamıştır. Yani elimizde olmayan bir çok sebepten dolayı bırakılır.


Peki Neden Yarıda Bırakıyoruz?

Belki yoğun iş temposunuz, aile hayatınız , sosyal hayatınız arasında bir denge kurmaya çalışıyorsunuz ve Podcast yayıncılığı yapmak için ayıracak zamanınız yok ,ya da aradığınızı bulamadınız belki de o beklediğiniz ivmeyi yakalayamadınız. Belki de Podcast yürütmek şuan ki önceliklerinizden biri değil.


Ama bunlar dışında cesaretiniz kırıldıysa ya da motivasyonunuz düştüyse bu yazı sizin için


Eğer kendinize sürekli şunu söylüyor;


  • Yeterince büyüme göremedim,

  • Kimse beni dinlemiyor,

  • Bölüm başına on dinlenmeyi geçemedim,

  • Bu Podcast yayını hiç bir yere gitmiyor,

Bunların hepsi bıkmış hissetmeniz için yeterli nedenlerdir... Fakat bu sizin başarısız olduğunuz anlamına tabi ki de gelmez.


Eğer bağımsız bir Podcaster iseniz muhtemel üç neden yaşıyorsunuzdur;


  1. BÜYÜK BEKLENTİRLER;

Podcast yayına başlarken büyük hedefleriniz vardı. Sosyal Medyanın her yerinde görmüş olduğunuz o başarı hikayelerine sahip olacağınıza inanıyordunuz. Ama şimdi bir kaç aydır başardığınızı ya da başarabileceğinize olan inancınızı bile kaybettiniz.


Hemen her şeyi bir anda bekleme!

Tek başınasın unutma! Seninle birlikte çalışan bir sosyal medya ekibin ya da içerik yönetici ekibin yok. Hepsinin üstesinden tek başına gelmeye çalışıyorsun.

Sahip olduğun her şey senin. Podcast konuna gerçekten ilgi duyan birileri var ve seni dinliyorlar bunu düşün ve bunu büyütmek için özgün, kaliteli , eğlenceli içerikler oluşturmaya devam et.


Kendine küçük, ulaşılabilir hedefler koy!

Mesela yeni yıla kadar bin abone gibi çılgın talepler yerine daha olası hedefler koymayı dene. "Yeni yıla kadar beş tane özgün içerik yükleyeceğim" gibi... Dinlenmelerin değil, yüklemelerin-bölümlerin-üzerinden hedeflerini belirle.


Dinleyicilerle etkileşim kur.10 kişi de olsa 100 kişide olsa onlardan geri bildirim iste. Dediklerine kulak ver. İçeriklerini düzenlemede sana kılavuz olacak olanlar onlar.


2.YETERLİ ZAMAN


Tam zamanlı bir işte çalışıyor olmak, aile hayatı ya da daha başka işler içinde olabilirsin. Kitle ile iletişim kurmak bir yana bölümlerimi yüklemede, düzenlemede sıkıntı yaşıyorsun... Ki bu bahsettiğimiz başlık en yaygın olan bırakma nedenlerinden biridir. O zaman ne yapabilirsin?


Her hafta yayın yapıyorsan bunu iki haftada bire çekmen bir sıkıntı yaratmayacaksa denemeye değer...


15 dakikalık bir formatta çekiyorsun ama bu senin için zaman sıkıntısı yaratıyorsa süreyi kısabilirsin ki,tek bölümde konuşacakların iki bölüm şekil de yayınlamak zaman içerik konusunda tasarrufta sağlayacak :)

Zamanlama-Takvim Oluşturma: Belki şimdiye kadar evdeydin salgın süreci , pandemi derken zaman konusunda sıkıntı yaşamıyordun rutinin değişince bu sıkıntıları yaşadın. Kendine bir takvim oluştur. Bu da sana zaman kazandıracaktır :)


Bölümlerini zamanla, mesela cumartesi çektiğin bir bölümü pazartesi günü sabah 10.00 da yayına girmesini istiyorsan sağlayıcıların zamanlama ayarlarından faydalanabilirsin.


Bölümlerinin Sosyal Medya da tanıtımı için gönderilerini sosyal medya tool larını kullanarakta yapabilirsin. Bilgisayarın ya da telefonun başında bunları yapmak için beklemene gerek kalmayacak... Bu da bir zaman tasarrufu ;)


3.ÇOK ŞEY YAPMAK

İyi bir podcast oluşturmak istiyorsanız ve bağımsız bir podcaster iseniz ; kayıttan-prodüksyona ve sosyal medya tanıtımlarına kadar her şeyi sizin yapmanız gerekebilir. Evet haklısınız bu biraz yorucu hatta yıpratıcı olabilir. Bunu yaparken kendinizi tükenmişte hissediyor olabilirsiniz... Nasıl adlandırmak isterseniz.

Ama bu durumdan da Podcast Yayına zarar vermeden kurtulabilirsiniz. Nasıl mı?


Durun! Ara Verin! İlla ortadan kaybolmanıza gerek yok. Bir süre bölüm yayınlamayacağınızı ama buralarda olduğunuzu dinleyicileriniz ile paylaşın. Sosyal Medya da aktif olduğunuzu kitlenize gösterin ve biraz dinlenin bu da size iyi gelecektir.


Yükünüzü Paylaşın

Hepsine tek başına yetişmeye çalışmak bile artık sizi yoruyorsa yardım isteyin! Profesyonellerden yardım alacak bir bütçeniz yoksa; ailenizden ya da bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Biraz yükünüzü hafifletmek hakkınız... Eğer bu konuda size ulaşabildiysek ve yardımımız dokunduysa ne mutlu bize :)


O zaman... İyi Yayınlar!