Ara
  • Öykü Müftügil

Podcaster Olmanın Önünde Seni Engelleyen Düşünceler

Yayıncılığa yeni başlayan içerik üreticilerinin kafasını karıştıran birçok Podcast engeli var. Röportaj formatında podcast üreten bir yayıncı için, iyi konukları nereden bulduğu? Ya da Podcast yayıncısının hedef kitlesini büyümesi için neler yapması gerektiği? Ekipman sıkıntısının nasıl çözüldüğü? gibi birçok madde sıralanabilir.

Bu yazımızın konusu seni Podcaster olmaktan alıkoyan düşünceler üzerine...

Hadi bakalım...


1. Kendine Güvenmemek

Yaratıcı olmak, sesinizle kitleleri toplamak için içerik üretmek büyük cesaret ister. Herkesle paylaşmaya değer bir şeyleriniz olduğuna dair inancınız olduğu için zaten bu yola çıktınız ama, bunu yapabilecek yetkinliğe sahip olup olmadığınızı sorguluyorsunuz. Bundan duyduğunuz şüphe ya ertelemenize ya da vazgeçmenize neden oluyor. Özgüveniniz olmadığına olan inancınız sizi dibe çekiyor. Bunun üstüne giderseniz bu konuyu rahatlıkla çözersiniz. Size karmaşık gelen, kendinize güvenmenizin önüne geçen sebeplerin neler olduğunu bulun ve onun üzerine çalışın. Konuşurken kekeliyor olabilirsiniz alıştırma yaparak bunu çözersiniz... Sesinizi duymak sizi ürütüyor olabilir, deneme kayıtları yapa yapa kendinizi dinleye dinleye üstesinden gelebilirsiniz. Anlattıklarınızın ilgi çekici olmadığına inanıyor olabilirsiniz. Denemeden bilemezsiniz. Deneyin ki nerede eksiksiniz, daha üzerine ne koyup devam edebilirsiniz ona bakın...


2. Tek Başına Başaramama Korkusu

Podcast yayınlarına başlamadan önce yapacaklarınızı gözünüzün önüne getirdiğinizde sanki çok ciddi ekipman masrafları yapmanız gerektiğine inanıyorsunuz. Bu konuda ciddi bir eğitimden geçmeliyim, danışmanlık almalıyım gibi inançlara sahipsiniz belki... Evet bir noktada yardıma ihtiyacınız olabilir ama işin özü sadece parayla bu işi yapmakta değil. İnternetten kayıt yapmakla ilgili birçok bilgi bulabilir ekipman masrafını bu şekilde hesaplayabilirsiniz. Bazen bir telefon ve kulaklık bile kayıt için yeterli oluyorken ilk başta o kadar masraf yapmaya ihtiyacın olmadığını anlayacaksın belki... Danışmanlık alman ya da birinin sana bu konuda yardımcı olmasına ihtiyacın var ve buna bütçe ayıramıyorsan da, yayıncılardan fikir iste. Sosyal medya devasa fırsatlar sunan bir mecra, yayıncılara fikirlerini sorarak da kendine bir yol haritası çıkarabilirsin ilk aşamada. Sonra baktın oluyor ve daha ileriye kendini taşımak istiyorsun o zaman bir danışmanlık ya da eğitimciden eğitim alabilirsin.


3. Kusursuzluk Beklemek

Bir podcastte başlarken ekipman işini haletmiş olmak ya da bu konuyla ilgili bilgi birikimini tamamlamış olmak aslında tam anlamıyla yeterli olmuyor. Anlatacağınız konuya hâkim olmanız ve onu en iyi nasıl anlatacağınızı bilmenizde gerekiyor. İlk olarak yapacağınız yayın için bilgi toplama sürecine girin. Benzer yayınları dinleyin, Youtube' dan, sosyal medyadan bu konuyla ilgili diğer içerik üreticileri neler yapmış onlara bakın. Blog yazılarını okuyun. Etkileşim reaksiyonlarına kadar inceleyin. Takipçileri neler demiş, eksik gördükleri ya da iyileştirilmesini istedikleri neler? Bu geri dönütleri toplayın. Üzerine ne ekleyebilirsiniz onlara bakın. Kusursuzu bulamazsınız ama istenileni verirseniz kendinizi ilgi çekici bir yayıncı haline getirirsiniz. Mikrofonun başına yaratıcı fikirleriniz ve planınızla oturun, başladıktan sonra eksikleri de kapatacaksınız.


4.Yayına İsim Bulmak

Podcaste başlamadan önce size en büyük engel gibi görünen kısım aslında isim bulmak. Bunun en iyi çözümü saplantı halline getirmeden üzerine düşünüp yayınızı en iyi anlatan isimleri bulmak. Yayınız ne ile ilgili? , Kategorisi ne? , Nasıl İlgi çekici olur? Bunlardan yola çıkarak bir liste çıkarın içinde seçtiklerinizi, çevrenizin dee fikrini alarak seçin. Üzerine fazla düşünürseniz içinden çıkması o kadar zor olur. Sadece dikkat etmeniz gereken, başka isimde bir yayının olup olmadığı. Bununla ilgili de google dizinlerinde aramalar yapın.


5. Başlama Çıkmazı

Her şey hazır olsa bile, kayıt tuşuna basmak da ürtücü geliyor olabilir. Podcast içeriklerinin uzuluğunda seni ürküyor olabilir. Seninle aynı kategori ve formatta içerik üretenler belki 40 dk'nın üstünde yayın yapıyor ve sen ilk aşamada, bu kadar konuşamayacağını düşünüyor olabilirsin. Bunun en iyi yolu hiç başlamamaktansa, kısa kısa yayınlarla başlamak olabilir. Yani 5 dklık çektiğin bir bölümün senin için bir sakıncası olmayacaktır istediklerini anlattıysan neden yeterli olmasın ki? Zamanla içeriklerin zenginleştikçe zaman kıstasının üzerine çıkarsın. O da senin tercihin olur. Röportaj formatında içerik üreteceksen eğer, tanımadığın biriyle başlamak zaten ürkütücü çünkü yayına geçtiğinizde kendi sorumluluğun dışında konuğunda sorumluluğu sen de olacak, onu senin rahatlatman gerekiyor... onun için bu formatta yayın yapacaksan tanıdığın biriyle başlamak sana avantaj sağlayacaktır. Kendine alternatif çözümler üretebilirsin.


6. Motive Kalamamak

Bir yayına başlamış olmak başarı garantisi vermeyecek sana önce bunu bil. Başarı kadar başarısızlığıda kabullenmek gerekiyor ama bu hep böyle gideceği anlamına da gelmez. Çok emek harcıyorsun bir içerik çıkarıyorsun ve sonrasında beklediğin geri bildirimleri alamıyorsun. Olabilir ama bu cesaretini kırmasın. Devam etmekten vazgeçme. Dijitalin altın kuralı değil mi zaten yaptığın işin meyvesini almanın 6 ay ile 1 yıl içinde değişmesi. Ya olmayacak diye çıkmadığın yolda çok şey kaybediyor olabilirsin. Sabır ve sıkı çalışma sana geri bir dönüş sağlayacaktır.


7. Ekipman Yetersizliği

Belki de en büyük sorun olarak gördüğün ekipman. İnternette bir mikrofonun fiyatına baktığında bile çıkan rakamdan ürküyorsun. Üstüne mikseri, ses düzenlemesi için yazılımı falan derken işin içinden çıkamıyorsun. Ama düşük bütçeyle bile bu işin içinden çıkabilirsin. Çok iyi olmasına gerek yok bir yaka mikrofonu işini görecektir. Çok fazla maliyete zaten ilk aşamada gerek yok, bir mikser almak seni fazla sorumluluğa sokar ve işten beklentin artar beklediğini almadığında motivasyonun düşecektir. O yüzden mikser gibi maliyetli işlere ilk aşamada girme. Garageband ya da audiocity gibi ücretsiz programlar senin yazılım işini görecek ve miksaj içinde bir alternatif olacaktır. Bilgisayarında, tabletinden ya da telefonundan kayıt yapabilirsin. Önemli olan senin podcast hikayen ve içerik konun gerisi sonradan da gelir.


8. Montaj Yapmak

Ses düzenleme benim işim değil ben nerden anlarım gibi düşüncelerin olabilir. Ama her şeyin açık kaynak olduğu günümüzde bu imkansız değil, edindiğin yazılım programının Youtube gibi platformlarda kullanımına ilişkin birçok video bulabilirsin. Bu şekilde düzenlemelerini yapabilir ya da zamanın yoktur ya da böyle bir yol istemiyorsundur. Bionluk gibi freelancer platformlarından bunu uyguna yaptıracak birilerini bulabilirsin.


9. Pazarlamasını Yapmak

Bunu burada detaylı anlatmak çok mümkün değil bununla ilgili olan yazılarımızı okursan detaylı bir bilgi sahibi olabilirsin. Ama kısaca bahsetmek gerekirse, yaptığın yayınını kitlelere ulaştırmak için çok fazla araca sahipsin bunun için sadece hedef kitleni bilmen ve hangi sosyal medya aracını ne şekilde kullanacağını kavraman gerekiyor. Gerisi zaten gelecek.


10. Konuk Bulamamak

Eğer bu formatta içerik üretiyorsan zaten konuk akışını sağlayacak bir çevreye sahip olman gerektiğini başka yazılarda söylemiştik. Ama bununla ilgili ilerde sıkıntı yaşayacağına da inanıyorsan farklı sektörlerdeki konukları almak aslında eskisi kadar zor değil. Mesela yeni kitabı çıkmış olan yazarları konuk alabilirsin. Bunlarla sosyal medya ya da mail üzerinden iletişime geçmen için bilgilerine ulaşman yeterli olacak. Ya da içerik konun başlığına göre iş insanlarıyla yine iletişime geçip konuk alabilirsin ama unutma takılacağın engel yine dinlenme sayın olacak ilk aşamada konuk bulman o yüzden sıkıntı olabilir. O yüzden sen ilk aşamada bir süre konuk alabileceğin planlamayı yap sonrasında işinin zor olmadığını bil yeterli.


11. Para Kazanabilmek

Günümüzde Podcast platformları üzerinden elde edilen bir gelir modeli şu an için yok ama bununla ilgili çalışmalar başladı ve artık eskisi gibi olmayacağı yönünde ön görüler var. Fakat iş birlikleri sayesinde para kazanan yayıncılar da mevcut. Ama bu ilk aşamada çok mümkün değil maalesef... Bunun için biraz sabır ve sıkı bir çalışma ihtiyacın olacak. Podcasting yapmak önce sana sonra dinleyicilerine fayda sağlar ama bununla birlikte birçok zorluğu da beraberinde getirir.


Şimdiye kadar saydıklarımız, önünde engel olarak gördüğün yapsam mı yapması mı diye kafandan geçerken takıldığın noktalardı. Çözümsüz gibi görünmezsin üstesinden, biraz emek, sabır ve motivasyon ile gelebilirsin.

Sadece kendine inan :)