Ara
  • Öykü Müftügil

Podcastler de Sosyal Medya Kullanımı

Güncelleme tarihi: 20 Mar 2021

Sosyal medya aslında her gün yoklama alınırcasına elimize neredeyse her telefonu aldığımızda girdiğimiz bir platform. Buna şimdi biraz da farklı bir yönünden bakalım mı?


Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri sözlüğümüze ve kullanım rehberimize birçok kavram ekledik. Son zamanlarda da trend olan ve adını sıkça duyduğumuz “Etkileşim” kavramı üzerinden gidelim 😊

Etkileşim kavramı, sosyal medya içerik üretici ve tüketicilerinin yani kullanıcılarının platform üzerinden içerikler üzerinden bıraktıkları izlerin algoritma sayesinde saptanıp tekrar tekrar karşımıza çıkmasına sonucu hareketlenmemizdir. Yani sevdiğin dizi, film ya da müzik grubunun sürekli karşınıza çıkmasının sebebi bu. Markalar ya da bireyler bu sayede takipçileri ya da hedef kitleleri ile iletişim kurmaya çalışmaktadırlar.

Durum böyleyken, Podcast yayıncısı olarak sosyal medya kanadında kendinize yer açman dinleyici-takipçiler için kilometre taşı niteliği taşıyabilir. Sosyal medya aracılığı ile birçok içerik üreticisi ya da marka kendine bağlılık ve güvenilirlik kazandırmış durumda. Senin de Podcast yayınlarınız içinde bu geçerli olabilir ama bu tabii ki yine emeğine ve çabana bağlı olacak.


Nasıl Mı?
Öncellikle dinleyici ve hedef kitleni iyi belirleyip anlaman lazım. Hangi yaş grubuna ya da hangi cinsiyete dağılımına hitap ediyorsun. Senin içeriklerini Podcast yayınlarını kimler dinliyor? Bunları iyi bilip içeriklerini ona göre oluşturmayı deneyin. Sadece Podcast yayınlarınızı paylaştığınız bir sosyal medya hesabı çok dikkat çekmez , çekse bile etkileşimi çok düşük olur. Bu yüzden içeriklerinizi ne şekilde ve nasıl sunacağın biraz da sana bağlı. Ona göre bir içerik stratejisi ve içerik takvimi oluşturarak başlayabilirsin.


Peki Her Sosyal Medya Platformu Aynı Performansı Getirir mi?Her sosyal medya platformunun kendine ait bir ekosistemi vardır. Yani her platformda kullanıcı kitlesi ve etkileşime geçmek için uygulanan stratejiler başkadır. Bu da senin ilk başta söylediğimiz hedef kitleni bellirlemen ile alakalı bir durum. Emek verip saatlerce ,günlerce uğraştığın Podcast yayınların aslında sosyal medya vitrininde sergilenince daha bir görünür olacak. Tek yapman gerekenleri konuştuk.

Şimdi sıra sende! 😊