Ara
  • Öykü Müftügil

Podcastlerinizi Neden Spotify'de Paylaşmalısınız?

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2021

Spotify en büyük ve en popüler podcast barındırma platformudur. Sadece bu sebepten bile bulmak istediğiniz kitleyi ya da dinleyici kitlesine spotify üzerinden ulaşabilirsiniz. Spotify üzerinden Podcast dinlemek ya da Dinletmek çok kolaydır. Bu yazıda bu konu üzerine konuşacağız.Podcast'i Neden Spotify'a Göndermelisiniz?


Spotify podcast barındırma platformları içinde en büyük ve en popüler olanıdır. Buzzspot ta ki indirmelerin %26 sı sadece Spotifydan oluşmaktadır onun arkasını da Apple Podcast takip etmektedir. En önemlisi ve bence işinize gelecek olan kısımı ise; Hızlı ve kullanımının kolay olmasıdır.

Podcast'i Neden Spotify'a Göndermelisiniz?


Spotify, podcast barındırma platformları içinde en büyük ve en popüler olanıdır. Buzzspout ta ki indirmelerin %26 sı sadece Spotifydan oluşmaktadır onun arkasını da Apple Podcast takip etmektedir. En önemlisi ve bence işinize gelecek olan kısımı ise;Hızlı ve kullanımının kolay olmasıdır. Peki Podcastleri Nasıl Paylaşabilirsiniz? Öncellikli olarak Podcast bölümlerinizin var olması gerekiyor. Bu biraz tuhaf gelebilir ama şöyle açıklayalım;Spotify'a içerik yükleyemiyorsunuz. Bir barındırma-sağlayıcıaraclığı ile podcastlerinizi Spotifydan üzerinden dinleyicilere sunabiliyorsunuz. Bunu yaptıktan sonra dizinleme yapılması için bit kapak resimi yüklemenizi istenecek, Kapak resiminiz;1400*1400 JPEG formatında ve 500 kbnin altında olmalıdır. Son olarak da yayınızla ilgili, 0 bölümü ya da fragmanda öncesinde yayınlayabilirsiniz.

Barındırma- Sağlayıcıya Yüklemek.


Spotify'in Anchor'u satın almasıyla birlikte Anchor üzerinden sağlayıcılık hizmeti almak ve dağıtımını sağlamak çok daha kullanımı kolay bir durum haline geldi.


Spotify'da Yayımlamak İçin.


Aslında Anchor üzerinden RSS sağlayıcısını aldıktan sonra yayımlamak istediğiniz platformlarda dağıtımı Anchor üzerinden yapabilirsiniz. Fakat bunu manuel olarak diye nitelendirelim siz kendinizde yapabilirsiniz. Nasıl? Herhangi bir kullanıcı girişi ile Spotify Podcast portalına giriş sağlayın. Giriş yaptıktan sonra adınızın olduğu panelden "Podcast ekle"kısımına tıklayın. Anchor üzerinden almış olduğunuz RSS beslenmenizi bu çubuğa yazmanızı istenecektir. Bunu da sağladıktan sonra Spotify size bir e-posta gönderecek mailden gelen kodu yazdıktan sonra işlem başarılı bir şekilde tamamlanacak bölümünüz yüklenemiş olacaktır.
Anchor Dışında Kullanılacak Sağlayıcı-Barındırıcılar.

Buzzspourt, Captivate, Transistör